Historie kosmetiky - Egypt

Další okénko do historie kosmetiky.

Širokou paletu líčidel egyptské dámy schraňovaly v bohatě zdobených toaletních skříňkách. Alfou a omegou líčení byly oči, které si Egypťanky zvýrazňovaly nejdříve zelenými a později černými linkami.

 Líčidla na oči se vyráběla z nejrůznějších minerálů, například z malachitu či z galenitu. Šlo vlastně o zkrášlovadlo a lék 2v1. 

Některé přípravky totiž obsahovaly i látky, které působily jako prevence proti různým očním chorobám (třeba proti trachomu). 

Nechyběly ovšem ani kovové pinzety. Vytrhávání veškerého ochlupení patřilo k dobrým mravům. Egypťanky si dokonce často vyholovaly celou hlavu a pak svou krásu korunovaly parukou. Dámy z lepší společnosti si na hlavu připevňovaly kužel z vonných mastí a olejů, který se pomalu rozpouštěl a kanul dolů.

 Působil jako jednoduchá ochrana proti palčivému slunci a překrýval pach potu. Do kosmetického arzenálu egyptských i indických krásek patřila i hena (přípravek z listů tropické rostliny). Ženy ji používaly místo dnešních laků na nehty ke zdobení svých nehtíků, ale i rukou a chodidel. 

A jak si zajišťovaly vonný dech? Žvýkaly kuličky z myrhy a zuby si čistily dřevěnou hůlkou. 

Vaše Pavla ze salonu Dolce far niente - kosmetika Liberec

Zásady ochrany osobních údajů