Historie kosmetiky - Antika

Další okénko do historie kosmetiky.

Prvními profesionálními pečovateli o lidskou krásu byli patrně řečtí kosmeti - otroci, kteří se specializovali na koupele a zkrášlovací procedury. 

Řekové rádi pečovali o své tělo v lázních. Koupele často zakončovali masáží s použitím vonných olejů z datlí, mandlí, růží nebo oliv. 

Ve městech dokonce fungovaly primitivní "automaty", z nichž po vhození mince vytekla troška vody s vonnou esencí. K zjemnění pokožky se hodilo vepřové či husí sádlo nebo pleťové masky z těsta. Zámožné dámy si dopřávaly koupele ve výživném oslím mléce. 

Dnešní trend opálené pokožky byl řeckým dámám cizí, za ideál krásy byla považovaná bledá pleť. K té se dopracovaly díky olovnatým bělidlům, která byla při delším používání jedovatá. Starověké Řekyně znaly dobře i pudr, který používaly nejen k dovršení svého make-upu, ale i k léčení ran. Římské ženy převzaly většinu řeckého arzenálu. A navíc si začaly zesvětlovat vlasy, už tehdy byla blond velmi žádaná.

Používaly k tomu přírodní prostředky, jako byl odvar z heřmánku či citronová šťáva. Ty bohatší si rovnou pořídily paruku z plavých vlasů svých germánských otrokyň. 

Vaše Pavla, vizážistka a kosmetička ze salonu Dolce far niente - kosmetika Liberec

Zásady ochrany osobních údajů